❗Wchodzisz ze znajomymi do pięknej, nowej restauracji. Wszyscy zachwycacie się zgodnie wystrojem,
smakiem, ale Ty widzisz oprócz tego niezbyt korzystne rozstawienie stolików i nielogiczny układ lamp.
❗Twoi znajomi uwielbiają pytać Cię o radę, bo masz zawsze kilka pomysłów jak rozwiązać problem.
Ponadto cenią sobie, że dość rzadko słyszą od Ciebie emocjonalne oceny ich postępowania, bo
zawsze skupiasz się na potencjalnych rozwiązaniach.
❗W zespole masz łatkę „krytykanta” bo mimo dostrzegania zalet nowych projektów, już na wstępie
potrafisz wyłapać potencjalne problemy i zwracasz na to uwagę.
Te wszystkie zachowania mogą być przejawem talentu NAPRAWIANIE (RESTORATIVE). Masz
naturalny filtr wyłapujący problemy, słabości, dostrzegasz je dużo szybciej niż inni. Jeśli będziesz
doskonalił swój talent i otwarcie o nim mówił stanie się on wysokiej klasy specjalistą =SAPEREM,
który wkracza do akcji i precyzyjnie wskazuje gdzie są potencjalne „miny”.⚠️
Talent NAPRAWIANIE według definicji Instytutu Gallupa:
Uwielbiasz rozwiązywać problemy. Podczas gdy niektórzy są przerażeni, gdy po raz pierwszy napotykają jakąś trudność, dla ciebie taka sytuacja jest źródłem energii. Uwielbiasz wyzwania związane z analizowaniem symptomów, identyfikowaniem tego, co nieprawidłowe i znajdowaniem rozwiązań. Możesz preferować problemy praktyczne, abstrakcyjne lub też związane z ludźmi. Możesz wyszukiwać specyficzne rodzaje sytuacji problemowych, które wcześniej już spotykałeś/aś i co do których jesteś pewien/pewna, że możesz je naprawić. Możesz też odczuwać wielki impuls do działania, gdy stykasz się z problemami złożonymi i dotychczas ci nieznanymi. Twoje konkretne preferencje są zdeterminowane pozostałymi cechami oraz doświadczeniami. Pewne jest jednak to, że sprawia ci przyjemność fakt, iż dzięki tobie rzeczy na nowo zaczynają funkcjonować. To wspaniałe uczucie identyfikować czynniki, które niszczą, eliminować je i przywracać obiektom swojego zainteresowania ich pierwotną świetność. Intuicyjnie wiesz, że bez twojej interwencji ta rzecz, czy też maszyna, osoba, firma mogłaby w ogóle przestać funkcjonować. Ty ją naprawiłeś/aś, wskrzesiłeś/aś, ożywiłeś/aś lub – jak sam/a pewnie byś to określił/a – ocaliłeś/aś.
Jednocześnie jeśli Twój talent nie jest w pełni dojrzały może przysporzyć Ci wielu wyzwań:
- możesz komunikować to co widzisz (a więc to co wymaga naprawy, udoskonalenia lub w jakiś sposób może być zagrożeniem w przyszłości) w sposób zbyt bezpośredni, np. „na to na pewno nie dostaniecie pieniędzy – przecież szef mówił ostatnio, że zamrożono środki na inwestycje”. Taka komunikacja wprost spowoduje, że Twój rozmówca może poczuć się dotknięty , może poczuć się głupio że sam o tym nie pomyślał lub tego nie sprawdził, może uznać Cię za krytykanta. W ten sposób talent NAPRAWIANIE może bardzo wpływać na relacje z innymi. Jeśli czujesz, że to właśnie Twoje wyzwanie – zacznij od stosowania techniki „Jestem ciekawy, czy my….”. Postaraj się nie wskazywać od razu problemu i rozwiązania. Daj szansę rozmówcy by odkrył sam to, na co naprowadzi go twoje pytanie, które jeśli tylko możesz formułuj w wersji „my” a nie „ja” lub „ty” , np. „to brzmi obiecująco. Jetem ciekawy , czy mamy już jakieś prognozy dotyczące finansowania? Czy wiemy z jakiego źródła je pozyskamy i czy mamy już jakąś wstępną akceptację?„. Po pierwsze występuje tutaj element psychoedukacji – a pamiętasz mam nadzieję, że dojrzały talent służy Tobie i otoczeniu. Twój rozmówca ma szansę sam odkryć rozwiązanie, lub nauczyć się, że warto sobie zadać takie pytanie przy kolejnym projekcie. Po drugie – ma szansę zapytać Ciebie jak to widzisz, a wtedy zaproszony do odpowiedzi możesz już mówić wprost, zyskując przy tym renomę osoby wnikliwej i przewidującej, zamiast krytyka , który „gasi zapał”.
- często to właśnie talent NAPRAWIANIE karmi nam skutecznie wewnętrznego krytyka i nie pozwala się czuć wystarczająco dobrym. Jeśli masz wyzwanie z docenianiem siebie; czujesz że kiedy przychodzi koniec (projektu, zadania, itp) i czas na celebrowanie sukcesu pojawia Ci się często „ale”, np. Zrobiłem to dobrze, ale można było szybciej. To prawdopodobnie potrzebujesz sobie pomóc i przekierować uwagę na swoje dokonania. Jedną z rzeczy jakie rekomenduję wtedy jest prowadzenie dziennika sukcesów – zapisuj każdego dnia 2-3 rzeczy, które zrobiłeś i jesteś z nich dumny lub zadowolony. To pomoże Ci zbudować dużA świadomość własnego sprawstwa i skuteczności, a w trudnych momentach będzie doskonałym przypomnieniem, że ta chwila niepowodzenia jest przejściowa i mówi o chwili a nie o Tobie w ogóle.
Jak zatem rozwijać swój talent NAPRAWIANIE?
- szukaj ról zawodowych, w których płacą za rozwiązywanie problemów. Chodzi o takie jak np. medycyna (identyfikujesz „problem” i wdrażasz sposób działania naprawczego), konsulting (płacą Ci za sprawdzenie jak co działa i wyszukanie słabych ogniw, ryzyk i przedstawienie lub wdrożenie planu naprawczego), programowanie (tworzenie kodu pod potrzeby , rozwiązującego konkretne bole) czy nawet obsługa Klienta (np. reklamacje)
- informuj wprost otoczenie, że lubisz rozwiązywać problemy. Wiele osób na samo to słowo ma jakąś blokadę – pozwól im zrozumieć, że jesteś osobą która szybko widzi potencjalne możliwości i wie jak pomóc. Przy tym rzadko pewnie uruchamia Ci się tryb „szukania winnych” bo ważniejsze dla Ciebie jest „rozwiązanie problemu”
- zrób listę sposobów czy obszarów, dziedzin w których możesz być pomocny innym – może wiesz jak pomóc w pozyskiwaniu funduszy, może zechcesz być wolontariuszem
- przekieruj swój talent na to jak możesz stać się w pewnych dziedzinach ekspertem – jakich kursów, szkoleń, wiedzy czy ile praktyki potrzebujesz by zbudować pozycję eksperta
Jak wykorzystać talent NAPRAWIANIE w poszukiwaniu pracy?
- ten talent przede wszystkim pomaga Ci szukać pracy, bo sam fakt poszukiwań widzi jako Problem do naprawienia. Prawdopodobnie z zapałem i radością będziesz przeszukiwać oferty – pamiętaj jednak o wyznaczeniu najpierw kryteriów, jaka ta praca musi spełniać.
- mocno sprawdzaj te oferty, które zawierają słowa „wyzwania”, „usprawnienia”, „rozwiązywanie problemów”, „konsulting” – to mogą być obszary w których twój talent będzie błyszczeć
- wykorzystaj kreatywność by poszukiwania nie stały się rutyną
Jak Twój talent NAPRAWIANIE wykorzystać na rozmowie kwalifikacyjnej?
- masz niezwykłą umiejętność znajdowania skutecznych rozwiązań problemów i konfliktów – opowiedz o przykładach z Twojego doświadczenia, kiedy pomogłeś współpracownikom przezwyciężyć frustrację w miejscu pracy i skupić się na opcjach. Jeśli to Twoja pierwsza praca – wykorzysta∆ przykłady z życia prywatnego lub edukacyjnego (szkoła, uczelnia)
- ten talent pomaga mówić wprost i konkretnie (jeśli jest inaczej u ciebie – to wynika to z innych twoich talentów). tym samym odpowiadając szybko i konkretnie na pytania możesz zaimponować rekruterom.
- przed spotkaniem przeanalizuj dobrze swoje mocne strony, braki w doświadczeniu i edukacji – wykorzystaj twój talent Naprawianie, by przygotować propozycje strategii jak to szybko nadrobisz i dlaczego warto zainwestować właśnie w Ciebie
Jak talent NAPRAWIANIE wykorzystać w nowej pracy? - prawdopodobnie szybko dostosowujesz się do nowego miejsca i pracy, bo twój talent może odczytywać proces „onboardingu” czy zaaklimatyzowania się jako wyzwanie.
- na początek skup się na wykonywaniu przydzielonych zadań. Nie pozwól by twój talent tworzył od razu listę usprawnień, bo możesz zacząć szybko odczuwać frustrację. Sprawdź czy i kiedy będziesz mieć możliwość podzielenia się z przełożonym lub zespołem swoimi obserwacjami i wtedy zapytaj, czy jest przestrzeń na to byś podzielił się swoimi propozycjami usprawnień, jako osoba która ma świeże spojrzenie na całość.
Pobierz pdf do pracy własnej z talentem NAPRAWIANIE:https://coachit.pl/wp-content/uploads/2022/05/naprawianie-karta-pracy.pdf
- Talent NAPRAWIANIE /RESTORATIVE to mój talent nr 34, a jednocześnie talent nr 1 mojej najlepszej
przyjaciółki. Uwielbiam jej fokus na rozwiązania i świetnie się w tym zakresie uzupełniamy.
Podziel się proszę w komentarzu: - Jak jest u Ciebie z tym talentem?
- Kochasz czy wciąż się go uczysz?