You are currently viewing ELASTYCZNOŚĆ

ELASTYCZNOŚĆ

Dziwaczność potrafi Cię zafascynować….
Uwielbiasz nowe, nietuzinkowe pomysły….
Potrafisz zsyntetyzować wiele pomysłów w lepsze prostsze koncepcje…
Umiesz łączyć kropki…po prostu…

Talent ODKRYWCZOŚĆ / IDEATION jest trochę jak „zaczarowany ołówek” z bajki z mojego dzieciństwa. Osoba obdarzona tym talentem w wyjątkowy sposób potrafi łączyć rzeczy, które innym wydają się nie do połączenia. Ma niezwykłą umiejętność świeżego i kreatywnego spojrzenia na sprawy – szybko i sprawnie generuje nowe pomysły i ulepszenia.

Osoby z talentem ELASTYCZNOŚĆ (ADAPTABILITY) najlepiej funkcjonują w zmieniających się warunkach. Zachowują spokój i nierzadko luz, gdy nadchodzi nieoczekiwane.
Ludzie z talentem ELASTYCZNOŚĆ uwielbiają różnorodność i warianty. Nie przeraża ich perspektywa nieustającej zmiany i nie wywołuje u nich zazwyczaj trudnych emocji. Dzięki temu dają też swoisty „emocjonalny oddech” zespołowi w którym działają. Świetnie też radzą sobie z wieloma rzeczami na raz. To właśnie zmiany czynią ich produktywnymi, więc stabilne i przewidywalne środowisko czy zadania zabijają ich naturalną motywację.
ELASTYCZNOŚĆ nie lubi również surowych zasad i reguł – praca w bardzo sformalizowanym miejscu, gdzie ludzi ogranicza przestrzeganie określonego zestawu procedur, bardzo frustruje osoby z dominującym talentem ELASTYCZNOŚĆ. Jeśli zatem jesteś przełożonym tak utalentowanej osoby, wyznacz jej wyraźny cel, ale daj swobodę stworzenia własnego sposobu jak go osiągnąć.
Jeśli ELASTYCZNOŚĆ jest niedojrzała to możesz mieć kłopot z :

 • planowaniem – to nie prawda że ten talent nie lubi planowania, a jedynie że planuje z wyprzedzeniem, pozostając bardzo otwartym na ewentualne zmiany i przesunięcia. Jeśli zatem brak planowania usprawiedliwiasz tym talentem, to jesteś w błędzie!
 • odkładaniem wszystkiego na ostatnią chwilę – talent ten powoduje, że mocno koncentrujesz się na zmianach i masz przekonanie, że zawsze coś może iść inną drogą niż to zaplanowano. Pewnie nie raz udało Ci się w ostatniej chwili uniknąć kłopotu, bo jakaś zmienna całkowicie odwróciła monetę. Nie myśl jednak, że można tak ciągle funkcjonować. Rzeczy, które nie zajmują więcej niż 2 minuty – rób natychmiast!
 • łatką „niestabilnych” – ponieważ łatwo reagujesz na zmiany i dostosowujesz do nich decyzje, niektórzy mogą Cię odbierać jako osobę niestabilną, działającą jak chorągiewka na wietrze. Mogą nie mieć do Ciebie zaufania i bać się powierzać Ci odpowiedzialne zadania. Komunikuj więc mocno Twoje wartości i zasady, które są dla Ciebie ważne, by inni zyskali pełny obraz Twego nastawienia.
  Jako osoba z tym talentem wnosisz do zespołu nie tylko gotowość na zmiany, ale też i dużą odporność na emocje jakie zmiany wywołują. Można Cię zatem porównać do ratownika pierwszej pomocy – kiedy wydarza się zmiana odważnie i pewnie w nią wchodzisz, a jeśli Twój talent jest dojrzały zazwyczaj wiesz jak nią zarządzić , jak nadążać za sytuacją i jak współpracować z otoczeniem.
  ELASTYCZNOŚĆ jest moim talentem nr 29, nie jest więc moim naturalnym sposobem działania. Gotowość na zmiany wynika u mnie bardziej z talentu UCZENIE SIĘ .
  A jak jest u Ciebie?
  Co oznacza dla Ciebie zmiana i jak na nią reagujesz?

Dodaj komentarz