You are currently viewing ODPOWIEDZIALNOŚĆ

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Osoby z talentem ODPOWIEDZIALNOŚĆ (RESPONSIBILITY) mają wewnętrzny, emocjonalny i głęboki przymus dotrzymywania danego słowa. Jeśli sie zdeklarują, że coś zrobią, to uczynią wszystko, by to zrealizować, a jeśli z jakichś niezależnych od nich przyczyn nie będzie to możliwe odczuwają przygnębienie, często czynią sobie nawet wyrzuty. Dlatego często mają reputację osoby niezawodnej.

Ponieważ deklarując się z jakimś działaniem przyjmują za nie odpowiedzialność nie lubią kontroli i przypominania im o tym, ze coś jest do zrobienia – nie jest to konieczne, a niejednokrotnie drażni osoby z tym talentem. Ciężko bowiem pracują i udowadniają każdego dnia swojąsprawczość. To predysponuje je do ról zawodowych samodzielnych, bez nadzoru innych osób.

Jeśli ODPOWIEDZIALNOŚĆ jako talent jest niedojrzała to najczęstszymi wyzwaniami mogą być dla Ciebie takie działania, jak:

  • branie na siebie za dużo odpowiedzialności – ledwie zipiesz, bo tyle masz zadań – piętrzą się niewiadomo kiedy i jak. Tymczasem najczęściej zagarniasz odpowiedzialność innym (zwłaszcza gdy jesteś częścią zespołu). Wyznacz szczegółowo Twoje zakresy obowiązków i kręgi twojej odpowiedzialności w Twoich rolach życiowych.
  • brak asertywności i podrzucanie Ci zadań innych ludzi – jeśli nie stawiasz jasnych granic i nie dbasz o Twoją asertywność osobistą inni mogą z łatwością przypisywać Ci swoje zadania – dbaj o trening asertywności i umiejętnie zarządzaj swoimi emocjami.
  • zarządzanie czasem – jeśli nie monitorujesz ile czasu zajmuje Ci wykonanie poszczególnych zobowiązań, łatwo możesz przeszacować się i brać za wiele na swoje barki.

Dobrym partnerstwem dla talentu Odpowiedzialność jest talent Ukierunkowanie lub Dyscyplina, bo pomaga zostać na kursie i nie brać na siebie więcej odpowiedzialności niż jesteś w stanie udźwignąć. W moim osobistym DNA talentowym to miejsce 14, a u Ciebie? Jaki jest twój talent ODPOWIEDZIALNOŚĆ?

Dodaj komentarz