You are currently viewing KONTEKST

KONTEKST

Doceniasz przeszłość i doświadczenia, bo wiele się z nich uczysz?

Lubisz osadzać rzeczy, decyzje w szerszym kontekście?

Wiesz jak do czegoś doszło i potrzebujesz to wiedzieć by podejmować decyzje i rozumieć sytuację?

Interesujesz sie historią i lubisz ją odkrywać?

Twoim dominującym talentem może być KONTEKST (CONTEXT) – to talent z domeny myślenia strategicznego, który lubi bardzo przeszłość  i z niej czerpie zrozumienie teraźniejszości. Trochę podobnie jak w trakcie jazdy samochodem używasz lusterka wstecznego, by mieć szerszy obraz i czuć się bezpieczniej, tak ludzie z tym talentem lubią znać tło wydarzeń, rozumieć jak do tego doszło. To pomaga im podjąć właściwe decyzje na teraz i działać.

Jeśli talent KONTEKST jest niedojrzały to:

* możesz mieć problem z byciem tu i teraz – żyjesz przeszłością – Twoja naturalna potrzeba analizowania przeszłości może być zbyt silna i sprawić, że „utkwisz” w przyszłości. Taki nadmiar przeszłości może Ci utrudnić planowanie przyszłości. Warto otaczać się osobami z talentami Osiąganie lub Ukierunkowanie, Wizjoner – pomogą Ci zbalansować Twoje patrzenie na czas.

* możesz czuć się niekomfortowo w rzeczach nowych, pojawiających się po raz pierwszy, innowacyjnych –wolno reagujesz na zmiany – brakuje Ci tutaj kontekstu, nie masz tła żeby móc się temu przyjrzeć. Wypracuj sobie schemat działania na takie sytuacje – jakich danych potrzebujesz, by zrozumieć?

* możesz mieć łatkę „zamkniętego umysłu” – Twoje umiłowanie historii może powodować, że nie dostrzegasz nic innego, a sama przyszłość Cię przeraża i widzisz w niej dużo niewiadomych.

Dojrzały talent KONTEKST świetnie pracuje na case study, wnosi do zespołu docenianie przeszłości i szerszy kontekst, pyta jakie wnioski wyciągamy z doświadczeń i przeszłości wspierając w ten sposób proces decyzyjny i pomagając uniknąć błędów w myśl zasady – „kto nie pamięta przeszłości jest skazany na jej powtarzanie”.

Statystycznie jest to jeden z rzadziej występujących talentów, w moim zestawieniu też zajmuje odległe, przedostatnie 33 miejsce w moim talentowym DNA. A jak jest u Ciebie?

Czy Twoją potrzebą jest rozumienie kontekstu sytuacji, by móc się w tej sytuacji odnaleźć?

Dodaj komentarz