You are currently viewing LEARN LOVE LIVE

LEARN LOVE LIVE

Często dostaję pytania, co tak właściwie daje praca nad talentami z coachem? Czy na pewno potrzebna jest taka inwestycja? Jakie są korzyści?

Oczywiście, można z powodzeniem popracować nad swoimi talentami samodzielnie. Kiedy już masz raporty z badania Clifton Strengths konieczne jest byś przeanalizował je osobiście.

Jeśli wykupiłeś badanie w wersji TOP5 to otrzymałeś raport Twoje główne cechy [Your Signature Theme Report] (jest on po polsku i jest raportem ogólnym – tzn. że Twój opis talentu jest definicją, każdy kto ma ten talent otrzymał dokładnie ten sam opis. Ten raport pomaga bardzo na początku, gdy jeszcze nie zbyt rozumiemy działanie talentu. Jest świetnym punktem wyjścia do pracy, ale może się zdarzyć, że nie wszystkie zdania jakie w nim przeczytasz będą z Tobą idealnie spójne) oraz raport Przewodnik po mocnych stronach [Strengths Insight Guide] (jest on dostępny w języku angielskim, ale jest raportem spersonalizowanym, czyli opisy które tam znajdziesz uwzględniają Twój unikatowy koktajl talentów, tzw. dynamikę talentów).

Jak pracować samodzielnie z raportami?

Po pierwsze – przeczytaj raporty uważnie! Wcale nie tak rzadko zdarza mi się pracować z osobami, które przeczytały raport bardzo pobieżnie lub utknęły na bardzo potocznym rozumieniu polskich nazw talentów, np. wiele osób rozumie nazwę talentu BLISKOŚĆ jak umiejętność wchodzenia szybko w bliskie relacje z innymi, tymczasem w rzeczywistości talent ten działa wręcz odwrotnie.

Po drugie – skonfrontuj raport ze swoim obrazem siebie. Weź highligther i zaznacz w swoim raporcie (tym spersonalizowanym) wszystkie te zdania, z którymi zgadzasz się całkowicie, czujesz że trafnie opisują Ciebie i Twoje działanie. Ile masz tych zaznaczeń? Może w którymś z talentów wyjątkowo mało? Czyżby raport był nietrafiony? Nie, uspokajam Cię – zdarza się, że któryś z talentów mamy tak mocny, że wręcz go nie dostrzegamy. Działa tu efekt „noszonych latami okularów” – Ty już ich dawno nie zauważasz, ale otoczenie kojarzy je z Tobą bardzo mocno. Tobie wydaje się, że wszyscy tak mają, tak myślą, tak działają – a tymczasem…wcale nie. Jak to sprawdzić? To kolejny krok…

Po trzecie – wydrukuj na nowo kilka egzemplarzy Twojego spersonalizowanego raportu i poproś zaufane Ci osoby, by go przeczytały i zaznaczyły, które zdania w ich opinii obrazują Ciebie. Dostaniesz bardzo cenną informację zwrotną o tym jak inni widzą twoje talenty. Jeśli Twoi bliscy zaznaczą zdania, które Ty pominąłeś – dopytaj o przykłady, gdzie i kiedy widzieli, że tak działasz. To będzie świetny punkt wyjścia do pogłębionej samorefleksji. Zrób notatkę – wypisz wszystkie Twoje talenty – zanotuj przykłady zachowań, zrób bilans (czy ten talent mnie wspiera czy raczej mam wrażenie, że w jakiś sposób mnie hamuje).

Po czwarte – spróbuj przez miesiąc prowadzić Dziennik Talentów. Każdego dnia wieczorem (lub jeśli wolisz to rano następnego dnia) wpisz do zeszytu refleksję dla swoich talentów:
– co dziś zrobiłem wyjątkowo dobrze (sukces, powodzenie, działanie które mnie uszczęśliwiło, przyniosło satysfakcję)? jakie moje talenty zadziałały w tym wydarzeniu? czy są talenty, które mogłem tu bardziej wykorzystać?
– jakie wydarzenie dnia mogę uznać za niepowodzenie/porażkę/najsłabszy moment/trudną lekcję? jakie moje talenty zadziałały i jak? czy któreś talenty mnie hamowały, sabotowały? jak mogłem wykorzystać moje talenty inaczej?
Ten Dziennik ma służyć poszerzeniu świadomości swoich naturalnych talentów oraz zrobieniu bilansu na koniec m-ca – które talenty działają według mnie produktywnie, a które nie. Nad którymi chce intencjonalnie, narzędziowo popracować? Które mogłyby znacząco przyśpieszyć, spotęgować czy zmultiplikować moje działania.

No i po co w końcu ten coach talentów?
To wszystko co opisałam Ci wyżej możesz zrobić samodzielnie, tak jak samodzielnie możesz zostać własną stylistką, jak samodzielnie możesz nauczyć się języków obcych (wykorzystując tutoriale i internet), jak samodzielnie możesz zrzucić wagę, bez obecności trenera osobistego.
Jeśli do tej pory tego typu działania realizowałeś bez problemu – to być może i z talentami będzie podobnie.
Ale bądźmy szczerzy – taki modus operandi wymaga samodyscypliny, świetnej organizacji i uruchomienia wewnętrznej motywacji.
Za co płacisz trenerowi osobistemu? – za to by nauczył Cię jak TY masz ćwiczyć bezpiecznie i efektywnie (bo może masz skrzywiony kręgosłup i pewne ćwiczenia wyrządzą Ci szkodę). Za to by dopilnował każdego Twojego pobytu na siłowni, by był to proces dobrze rozpisany, skoncentrowany na konkretny wynik i SPERSONALIZOWANY pod Ciebie. Taki trener często jest też Twoim motywatorem. To dlatego przy udziale trenera osobistego nagle osiągasz wyniki o które samodzielnie walczyłeś latami.

Podobnie jest z coachem talentów – ten człowiek jest po to, by czuwać nad procesem rozwoju Twoich talentów w mocne strony. Poprzez umiejętne zastosowanie technik coachingowych oraz specjalistyczną wiedzę poprowadzi ten proces tak, byś mógł zaopiekować się wszystkimi blokadami jakie masz, byś poznał i pokochał swoje talenty w pełni, byś poznał narzędzia i zbudował nawyki, które pomogą Ci z talentów korzystać świadomie i intencjonalnie, tak by jak najszybciej osiągać cele. To taki „trener osobisty talentów”, który pomoże Ci stać się najlepszą wersją siebie.

Pamiętaj – najlepszą inwestycją jest zawsze inwestycja w siebie!

Dodaj komentarz